Obezite, vücutta sağlığı bozacak ölçüde aşırı yağ birikmesi olarak tanımlanan bir hastalıktır. Obezite, hem fiziksel hem de psikolojik açıdan pek çok soruna yol açabilir.

Kilo vermek ve zayıflamanın yolları

Obezite nasıl tedavi edilir sorusunun cevabı ise kişinin durumuna göre değişebilir.

Obezite tedavisinde genel olarak iki yöntem uygulanır:

Medikal tedavi ve cerrahi tedavi. Medikal tedavi, diyet, egzersiz ve ilaç tedavisini kapsar. Cerrahi tedavi ise, mide küçültme veya bağırsak bypass gibi ameliyatları içerir.

Medikal tedavi, obezitenin ilk basamak tedavisidir. Bu yöntemde, kişiye uygun bir diyet programı hazırlanır ve düzenli egzersiz yapması önerilir. Ayrıca, bazı durumlarda iştahı baskılayan veya yağ emilimini azaltan ilaçlar da verilebilir.

Cerrahi tedavi ise, medikal tedaviye yeterli yanıt alınamayan veya vücut kitle indeksi 40’ın üzerinde olan kişiler için uygulanabilir. Bu yöntemde, mide hacmi küçültülerek veya bağırsak uzunluğu kısaltılarak kişinin daha az yemesi ve daha çabuk doyması sağlanır.

Obezite tedavisinde hangi yöntemin seçileceği, kişinin obezite derecesi, sağlık durumu, yaşam tarzı ve beklentilerine göre belirlenir. Obezite tedavisi için uzman bir ekip tarafından değerlendirilmek gerekir. Obezite ile mücadelede başarılı olmak için disiplinli ve kararlı olmak da çok önemlidir.