Adana kebabı nasıl yapılır?
Adana kebabı nasıl yapılır?

Malzemeler

- Kuzu ve dana kıyması
- Kuyruk yağı
- Pul biber, biber salçası, tuz ve karabiber
Adana kebap, Türk mutfağının en sevilen lezzetlerinden biridir. Adana yöresine özgü bu kebap, kuzu eti, kuyruk yağı ve baharatlardan oluşur.

Püf Noktaları:

1.- Kebap yapmak için kullanacağınız eti, kasaptan çektirerek alın. Etin içinde kuyruk yağı olması lezzetini artıracaktır.
2.- Etinizi bir gün önceden buzdolabında dinlendirin.
3.- Etinizi bir kaba alın ve üzerine tuz, karabiber, kimyon, pul biber ve sarımsak ekleyin. Baharatları iyice yedirerek eti yoğurun. Etinizi bu şekilde yarım saat kadar bekletin.
4.- Mangalınızı yakın ve közlenmesini bekleyin. Mangalınızın ateşi çok yüksek olmamalıdır.
5.- Etinizi şişlere geçirin. Şişleri sıkıca bastırarak etin şişe yapışmasını sağlayın. Şişlerin uç kısımlarını boş bırakmayın.
6.- Şişleri mangalın üzerine yerleştirin. Şişleri arada sırada çevirerek her tarafının eşit pişmesini sağlayın.

Adana kebabı, adını Türkiye’nin Adana şehrinden alır ve özgün lezzetiyle dünyanın dört bir yanında tanınır.

Kıyma, baharatlar ve salça ile iyice yoğurulur ve uzun metal şişlere geçirilir. Sonra mangalda ya da fırında pişirilir. Yanında lavaş ekmeği, soğan salatası, domates, biber ve ayran ile servis edilir.

Yapılışı:

Adana kebabı yapmak için öncelikle kıymayı bir kaba alın. Kuyruk yağı varsa küçük küçük doğrayın ve kıymaya ekleyin. Yoksa tereyağı da kullanabilirsiniz. Pul biberi de ilave edin ve kıymayı 15 dakika kadar yoğurun. Bu sırada soğanı ve kapya biberini rondodan geçirin ya da ince ince doğrayın. Suyunu iyice sıkın ve kıymaya katın. Tuz, karabiber ve biber salçasını da ekleyip 5 dakika daha yoğurmaya devam edin.

Yoğururken ara ara elinizi ıslatın ki kıyma elinize yapışmasın. Homojen bir kıvama gelene kadar yoğurun.

Yoğurduğunuz kıymadan yumruk büyüklüğünde parçalar koparıp şişlere geçirin. Kebap şeklini vermek için şişleri elinizde yuvarlayın ve bastırın. Kebaplarınızı en az 5-6 saat dinlenmesi için buzdolabına kaldırın. Bu süre sonunda mangalda ya da fırında pişirebilirsiniz.

Mangalda pişirecekseniz közlenmiş közlerin üzerine şişleri yerleştirin ve arada çevirerek pişirin.

Fırında pişirecekseniz 180 derecede önceden ısıtılmış fırında 20 dakika kadar ters yüz ederek pişirin. Fırında pişirmek için fırın tepsisine yağlı kağıt sermenize gerek yoktur.

Pişen şişleri sıcak olarak servis edin. Ayrıca Adana kebap, yanında yeşillik, soğan salatası, sumaklı soğan, domates, biber ve lavaş ekmek ile servis edilir.

Afiyet olsun!